Bu makalemizde SME Server 8.0 etki alanı (Domain) kurulumunu anlatacağım. Bu şekilde Windows işletim sistemleri olan ofiste etki alanı kullanılacağını göreceğiz.

SME Server sunucu yönetim ekranın açıyoruz. Sol menüden Çalışma Grubunu açıyoruz. Domain adını yazıp Etki alanı durumuna Evet seçip kaydediyoruz. Domain adını biz narsal.yerel yazdık.

Sunucuya konsoldan admin kullanıcısı ve şifresiyle giriş yapıyoruz.

Açılan ekranda 2 numaralı menüyü açıyoruz.

Bilgileri değiştiriyoruz. Biz narsal.yerel olarak değiştiriyoruz. Diğer menüleri değiştirmeden İleri.

DNS bilgisine güvenlik duvarınızın ip adresini yazıyoruz. Diğer menüleri değiştirmeden İleri. İşlemler bittikten sonra sunucu otomatik yeniden başlayacaktır.

DHCP havuzunu güvenlik duvarı dağıttığından, dağıtılan DNS adresine sunucumuzun adresini yazıyoruz. Domain adını düzeltiyoruz.

Domaine dahil olacak bilgisayarın DNS bilgisine sunucu adresini yazıyoruz.

Explorer adres satırına https://ip_adresiniz/server-resources/regedit yazıp Enter.

Açılan ekran işletim sistemi türüne göre olan dosyanızı masaüstüne kaydedin.

Dosyayı çalıştırıyoruz.

Bilgisayarı domaine dahil ediyoruz. (admin kullanıcı ve şifresiyle)

İşlem tamamdır. Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

Sıra kullanıcı ve grup oluşturmaya sunucuya bağlanıyoruz.

Kullanıcı bilgilerini kendinize göre doldurunuz. Dikkat etmeniz gereken yer kullanıcı adıları küçük harflerler ve Türkçe karakter olmaması gerekiyor. İşaretli yeri sonra anlatacağımdan değişiklik yapmadan ekle diyoruz.

Örnek kullanıcı.

Gruplar menüsünden grup adı, takma adı ve kullanıcıyı seçip ekle diyoruz. Dikkat etmeniz gereken yer kullanıcı adıları küçük harflerler ve Türkçe karakter olmaması gerekiyor.

Kullanıcı ilk oluşturulduğunda pasiftir. Şifre tanımlanamdığı sürece pasif kalır. Kullanıcı ekranından şifreyi sıfırla dedeğimizde ve kompleks şifre verdiğimizde aktif olacaktır.

Aktif kullanıcı.

Yeni kullanıcıyla giriş yapıyoruz.

İşlem tamamdır.

Ek olarak Domain Admins grubu oluşturduğunuzda ve gruba aldığınız bütün kullanıcılar Etki alanı yöneticisi olarak oturum açacaklardır.

Başa Dön